وبلاگ

هدف گذاری به روش smart

smart
کسب و کار

هدف گذاری به روش smart

هممون میدونیم برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری یکی از ارکان اصلی موفقیت ماست. اما خیلی وقتا با اینکه برنامه‌ریزی می‌کنیم، برنامه‌هامون عملی نمیشن. وقتی پای هدف‌گذاری وسط می‌آید، بیشتر آدم‌ها فکر‌ می‌کنند همین که هدفشان را روی کاغذ بنویسند، هدف گذاری انجام شده و کار تمام است؛ درحالی‌که سخت در اشتباهند. هدف‌گذاری مدل‌های مختلفی دارد که در اینجا قصد داریم راجع‌به هدف‌گذاری به روش smart صحبت کنیم.

هدف گذاری smart

مدل اسمارت (smart) یکی از متداول‌ترین مدل‌های هدف‌گذاری‌ است که به شما در فرایند مشخص‌کردن و شفاف‌سازی اهدافتان کمک‌ می‌کند و احتمال رسیدن به اهدافتان را افزایش می‌دهد. هرکدام از حروف کلمه Smart مخفف یک کلمه است که در ادامه با آن بیشتر آشنا می‌شویم.

اینطور می‌توان گفت که هدف SMART پنج ویژگی دارد:

  •  specific است. یعنی محدوده و موضوع آن کاملا شفاف و مشخص است

مثلا اگر بگوییم (میخواهم زندگی سالم تری داشته باشم) یک هدف specificنیست. در عوض می توانیم بگوییم (میخواهم از این به بعد غذاهای فست فودی کمتری بخورم)

  • Measurable است. یعنی بتوان آن را به شکل کمی و عددی سنجید و اندازه‌گیری کرد.

به طور مثال اگر بگوییم (میخواهم فروشم بیشتر شود)، هدف گذاری کمی و عددی نکرده ایم. بهتر است بگوییم (میخواهم تا سه ماه آینده فروشم 25 درصد افزایش پیدا کند)

  • Achievable است. یعنی باید هدف ما قابل دستیابی باشد

ما بهتر از هر کسی، خودمون و زمان های آزادمون رو میشناسیم. اگر ما در روز، حدود دو ساعت زمان خالی داریم، برامون تقریبا غیرممکنه که روزی دو ساعت مطالعه کنیم.

  • Realistic است. یعنی واقع‌بینانه است و با توجه به منابع در دسترس، قابل دستیابی به نظر میرسد.

مثلا اگر فکر می کنیم نمیتوانیم روزی یک ساعت برای کتاب خواندن وقت بگذاریم، بهتر است برای شروع از روزی 5 صفحه شروع کنیم.

  • Timely است. یعنی مشخص شود این هدف در چه زمانی باید محقق شود.

اهداف خود را در بازه های زمانی مشخص مثل شش ماهه تنظیم کنیم، استیج فعلی خودمون در هر هدف رو در نظر بگیریم و مشخص کنیم که طی بازه های زمانی مشخص، چقدر باید رشد کرده باشیم​

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *